Deník N: My a mýty

folder_openMédia
Studio N: My a mýty s Honzou Vojtkem

30. června 2020 odstartoval na Deníku N můj seriál My a mýty, kde jsem pro změnu v roli moderátora. Domovskou stránku podcastu najdete na deníku N.

V podcastové sérii v rámci Studia N zatím vyšly následující díly:

Terapie může pomoct k rozchodu

Rozchod bolí, ale není potřeba z něj odcházet se zraněním. Je přirozeným vyústěním toho, když se naše partnerství vyčerpá a my si už nemáme co dát. Je pochopitelné, že je v něm mnoho obviňování a negativních emocí. A ano, i terapeuti tady mohou být od toho, aby partnerům pomohli vztah emočně uzavřít a ukončit. O tom všem si povídáme s klinickou psycholožkou a párovou terapeutkou Evou Richterovou. (4. září 2020)

Přímý odkaz k dílu Terapie může pomoct k rozchodu.

Na monogamii jsme zvyklí. Nedovolíme si ani přemýšlet jinak

Monogamie není biologicky ani psychologicky daná. Nemáme ani důkaz, že by to byl ideální model pro děti, říká v nové epizodě podcastové série My a mýty psycholog Jiří Procházka. „Faktory, které ukazují stabilitu, jsou jiné. Monogamie ji samozřejmě může přinést, ale mnohdy ji nepřinese. Je to kulturní norma, které se těžko zbavujeme. Žijeme v určitém kulturním kontextu a lze ji jen obtížně zkoumat. Nejsme totiž neutrální.“ (28. srpna 2020)

Přímý odkaz k dílu Na monogamii jsme zvyklí. Nedovolíme si ani přemýšlet jinak.

Dítě není lepidlo vztahu

Jakmile se dítě narodí, jeho mozek potřebuje pro správný vývoj a vytvoření citové vazby k sobě a ke svému okolí, především k rodičům, bezpečné a milující prostředí. To, jaká varianta této vazby se v jeho raném dětství utvoří, bude mít následně vliv i na jeho intimní vztahy. O tom a mnoha dalších tématech si povídají psychoterapeuti Honza Vojtko a Petra Winnette. (21. srpna 2020)

Přímý odkaz k dílu Dítě není lepidlo vztahu.

Ezoterika nabízí snadnou cestu. Skutečná práce na sobě je bolestivá

„Známá psychologická studie ukázala, že když různým lidem dáte přečíst stejný obecný popis osobnosti, v drtivé většině se v něm najdou a budou se divit, jak moc to na ně sedí,“ říká psycholog Dalibor Špok. V nové epizodě podcastové série My a mýty rozebírají s terapeutem Honzou Vojtkem naši inklinaci k horoskopům a vysvětlují rozdíl mezi ezoterikou a spiritualitou. (14. srpna 2020)

Přímý odkaz k dílu Ezoterika nabízí snadnou cestu. Skutečná práce na sobě je bolestivá.

Nevěra se dá přežít a využít. Ale v pořádku není

Věrnost je hodnotou a vyjádřením monogamie. Prožívání nevěry je ohromná rána. „Tlak, který zasáhne vnitřní svět podváděného, je enormní,“ říká psycholog Pavel Rataj. „S terapeutickou pomocí ale může být v některých vztazích katalyzátorem hlubšího pouta.“ Poslechněte si, proč v tomto tématu často selhávají samotní terapeuti. (7. srpna 2020)

Přímý odkaz k dílu Nevěra se dá přežít a využít. Ale v pořádku není.

Proč nás otázka genderu pořád tak štve

O genderu už toho hodně víme. Psychologie se mu věnuje desítky let. Víme o sociálním konstruktu. Víme, že penis a vulva z nás nedělají muže a ženu. Přesto s tím stále jako společnost neumíme pracovat. Proč jsou v nás stereotypy tak zažrané? A jak fungují páry, které s genderem umějí pracovat? Na to odpovídá psycholog a terapeut Jiří Procházka. (31. července 2020)

Přímý odkaz k dílu Proč nás otázka genderu pořád tak štve.

Online seznamování bereme jako nakupování. Vyhýbáme se nepříjemným emocím

Vědci ze Stanfordovy univerzity přišli s výzkumem, podle kterého se lidé ve Spojených státech seznamují nejčastěji online. „Pro Česko data v takové míře nemáme, ale tento trend je jasný i u nás,“ říká socioložka Markéta Šetinová. „V některých skupinách, například v rámci sexuálních menšin, je online prostředí pro seznamování tím hlavním způsobem už delší čas.“ (24. července 2020)

Přímý odkaz k dílu Online seznamování bereme jako nakupování. Vyhýbáme se nepříjemným emocím.

Láska s handicapem

Světe div se, i lidé s mentálním či fyzickým postižením chtějí mít a mají vztahy a sex. Je možné jim vůbec připravit vhodné podmínky? Jak se u nás změnil přístup ke vztahům lidí s handicapem? A také o tom, jak je někdy složité, ale naprosto nezbytné naplnit vztahové i sexuální potřeby lidí s postižením, si povídáme s Petrem Eisnerem, předním odborníkem na toto téma. (17. července 2020)

Přímý odkaz k dílu Láska s handicapem.

Smutné dětství neznamená, že musíte mít i smutnou dospělost

Co si z rodinných vazeb přenášíme do současných vztahů? Proč se vyhýbáme společné terapii s rodiči? A vybíráme si partnery, kteří jsou podobní našim matkám či otcům? Na to v nové epizodě podcastové série My a mýty odpovídá psycholožka Eva Richterová, která se ve své praxi věnuje rodinnému poradenství. (10. července)

Přímý odkaz k dílu Smutné dětství neznamená, že musíte mít i smutnou dospělost.

Zahoďte koncept pohádkově šťastného vztahu

„Každý má právo na tajemství. Neustálá komunikace nezajistí, že ve vztahu pocítíte jistotu.“ Psycholog a párový terapeut Pavel Rataj boří v první epizodě nové podcastové série mýtus o konceptu neustále šťastného vztahu. (3. července 2020)

Přímý odkaz k dílu Zahoďte koncept pohádkově šťastného vztahu.

Úvodní díl, ve kterém mě vyzpovídal moderátor Filip Titlbach

Přímý odkaz k dílu Spouštíme podcastovou sérii o vztazích s terapeutem Honzou Vojtkem. (30. června 2020)

Tagy:

Diskuze